Portrétne objektívy pre svadobného fotografa

Môj prehľad objektívov pre svadobného fotografa pokračujem portrétnymi objektívmi. Každý fotograf a svadobný tým dupľom, by mal vlastniť aspoň 1 „portreťák“.

Tentoraz nebudem rozdeľovať objektívy medzi DX a FX formát zrkadloviek. Pri týchto stredne dlhých ohniskách (85 až 135mm) nehrajú výhody, resp. nevýhody jednotlivých formátov veľkú úlohu.

Ženích s nevestou na schodisku

Pokračujte v čítaní článku

“Záklaďáky” pre svadobného fotografa

V minulom článku som začal pekne zoširoka (Širokouhlé objektívy pre svadobného fotografa), dnes na to ideme od základu. Ohniská 35 a 50, pri zoomoch rozpätie od 24 do 70 (16-50 pri APS-C) milimetrov.

Krása pevných svetelných objektívov spočíva v odpichnutí objektu fotenia od rozmazaného pozadia. Na ohniskách 35 a 50mm sa tento jav prejavuje výraznejšie, než pri širších. Sú perfektné napríklad na portréty celých postáv, na kostolné fotografie a hlavne na fotografie hostiny za zlého svetla.

Objektívy 24-70 35 50 Nikkor Sigma Pokračujte v čítaní článku

Širokouhlé objektívy pre svadobného fotografa

Moje odporúčania objektívov pre svadobných fotografov začínam na širokom konci, ktorý mám asi najradšej. 18, 24 a 28 milimetrov je tak nejako “mojich”. Keď nemám nasadený portrétny objektív, fotím na svadbách najčastejšie práve širokáčom AF-S Nikkor 14-24/2.8.

Širokouhlé objektívy dokážu nie len zachytiť veľmi veľkú časť scény, ale vtiahnu pozorovateľa do deja. To je vlastnosť, pre ktorú ich miluje veľa fotografov vrátane mňa. Ale ktorý je pre svadobného fotografa najlepší?

Širokouhlé objektívy Pokračujte v čítaní článku

Fotoaparát na svadbu časť 2. – Nikon FX

V minulom článku (Fotoaparát na svadbu časť 1. – Nikon DX) sme si predstavili “tie lacnejšie” Nikon zrkadlovky.

Dnes vám odporučím niečo drahšie. Ponuka plnoformátových zrkadloviek, nazývaných Nikon FX so senzorom veľkosti cca 36x24mm, podobným 35mm kinofilmu.

Najlacnejším zástupcom triedy FX je Nikon D600. Tento model ako primárny prístroj svadobného fotografa neodporúčam. Rýchlosť ostrenia je často nedostatočná a ľahko sa môže stať, že fotograf prepásne neopakovateľné momenty.

Nikon D600 Pokračujte v čítaní článku

Fotoaparát na svadbu časť 1. – Nikon DX

Svadba je dynamická udalosť. Ako fotograf, tak aj technika musia byť vždy pripravené zareagovať v zlomku sekundy. Fotenie v kostole, na úrade a hostine sa často odohráva za zlých svetelných podmienok a zrkadlovky nižších rád v nich majú problémy so zaostrovaním.

Dnes si predstavíme mnou odporúčané modely z aktuálnej ponuky značky Nikon, triedu APS-C, zrkadlovky so senzorom veľkosti cca 22x15mm. Nikon radu nazýva DX, takisto ako objektívy optimalizované na túto veľkosť snímača.

Za úplne minimum považujem, aj keď neodporúčam, Nikon D90. Dátumom vydania je to už síce starček, ale senzor z D300 mu dovolí s rezervou používať ISO 1600. Kde zaostáva, je rýchlosť ostrenia, počet zaostrovacích bodov a výdrž batérie.

Nikon D90 Pokračujte v čítaní článku