Svadobný rozpočet – 3. Časť Svadbujeme

Po dlhšom čase sa vraciam k môjmu malému prieskumu svadobných rozpočtov. Nevestu a ženícha sme už obliekli a upravili, teraz sa pozrieme na ďalšiu skupinu výdavkov.

Venovať sa budeme dekorácii, oznámeniam, hostine, … Ale začneme tým asi najdôležitejším, bez čoho by nebola žiadna svadba možná a žiadna nevesta spokojná.

Ženích a nevesta

Obrúčky

Svadobné obrúčky pravdepodobne pochádzajú zo starého Egypta. Prvé boli tvorené zo stebiel rastlín a mali symbolizovať nekonečnú a nesmrteľnú lásku. 4. prst navyše považovali za priamo spätý so srdcom a ešte viac tým umocňovali symboliku.

Rimania prevzali základ z Egypta, no zamenili steblá za železo a bronz a zmenili aj mierne význam. Prsteňom totiž vyjadrovali „vlastnícke práva“ na ženu nosiacu ich prsteň.

Aziati zrejme neverili svojim ženám a tak sa u nich rozmohli skladacie prstene, ktoré vedel zložiť len majster. Ak by si žena počas neprítomnosti manžela sňala prsteň z prstu, ľahko by bola odhalená.

Dnes sa vymieňajú prstene ako tradičný zvyk spojenia muža a ženy. Kupovať by ich mal muž, na znak toho, že sa vie o rodinu postarať. Na cene nezáleží, aj keď nepoznám žiadnu ženu, ktorá by sa nepotešila drahému šperku :)

Obrúčky a kríž

V prieskume som mal veľký rozptyl cien. Najlacnejšie obrúčky stáli 50 euro a najdrahšie 630 euro. Ak by ste chceli nechať vyrobiť obrúčky na mieru, viem o jednej veľmi, veľmi šikovnej šperkárke: Alica Kissova.

Kvety a dekorácia

Túto položku som zabudol spresniť, mal som byť špecifickejší. Preto neviem povedať, koľko peňazí šlo na čo. Celková suma vynaložených prostriedkov na kvety a dekoráciu sa pohybovala v prieskume medzi 400 a 1000 euro. Na čo by nemali snúbenci zabudnúť?

Nevestina kytica je základ. Odporúčam vybrať pasentnú farebnej kombinácii oblečenia a doplnkov nevesty a ženícha. Niektoré nevesty sa nerady lúčia so svojou kyticou, preto si objednávajú ešte jednu, strohejšiu, ktorú použijú na zvyk hádzania medzi družičky.

Pierka sa kupujú ženíchovi (tiež niekedy 2 ks, pre prípad akčnejšieho predsvadobného fotenia) a svadobným otcom. Veľký tip – vyžadujte zakomponovanie spínacieho špendlíka (zicherky) do pierka tak, aby časť s ostrým hrotom bola voľná a časť s hlavičkou pevne spojená s pierkom. Ušetrí to čas a nervy.

Pierko

K výzdobe sobášnej siene, kostola a miestnosti hostiny sa neviem vyjadriť dostatočne fundovane. Podľa mňa je však menej vždy viac.

Menovky a oznámenia

Nakoľko som dostal len po dve odpovede, zlúčil som tieto si príbuzné položky. Oznámenia si dajte určite robiť profesionálom. Najkrajšie, ktoré som videl, boli úžasné prepracované 3D oznámenia, kde po odklopení vrchnej časti vystúpili do priestoru papieroví ženích s nevestou.

Menovky na stoly naopak vie šikovnejší ženích urobiť aj sám. Stačí šablónu, rámiky a papier väčšej váhy, aby sa dobre strihali/rezali. Ceny oznámení uviedli v prieskume 50 a 150 euro, menoviek 17 a 25 euro.

Menovka

Prenájom sobášnej siene

Štandardne zákon neurčuje poplatok za prenájom sobášnej siene, ak sa sobášite v mieste trvalého pobytu jedného zo snúbencov. Ak sa chcete zosobášiť v inom obvode, napríklad ak sa vám páči Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, musíte ísť na príslušnú matriku a požiadať o tzv. delegáciu sobáša. Zaplatíte 16,5 euro na matrike trvalého pobytu a 16,5 euro na matrike obvodu, kde sa chcete sobášiť.

K tomu v prípade obľúbenejších a krajších sál platíte extra. Už spomínaná Zrkadlová sieň stojí napríklad 400 euro, podľa mňa najškaredšia sobášna sieň Zichyho palác (otrasný socialistický tmavý priestor) pre nestaromešťanov 100 euro. Ceny si určuje samospráva a odporúčam sa dopredu informovať.

Čoraz obľúbenejšie sú aj sobáše mimo stanovených sobášnych miestností. V tomto prípade sa napríklad vo Svätom Jure platí správny poplatok 166 euro. A môžete sa zosobášiť napríklad aj vo vašej záhrade, ak sa nachádza v príslušnom obvode.

Kaplnka

Sobáš v kostole tiež nemá žiadne plošne stanovené ceny. Zo skúsenosti však viem, že sa väčšinou zaň platí, čo potvrdil aj jeden zo zapojených do prieskumu sumou 50 euro. V prieskume som mal len 1 údaj k tomuto bodu, ale pre zaujímavosť som to trošku rozšíril.

Prenájom sály

O mieste hostiny som už písal v separátnom článku (Výber miesta svadobnej hostiny), dnes sa budem venovať čisto cene za prenájom sály.

Zo skúseností viem, že je veľmi závislá od služieb, ktoré dodáva jej vlastník. Ak máte hostinu v hoteli, kde ste aj ubytovaní, varí vám hotelový kuchár a dodávajú aj nápoje, väčšinou máte sálu zadarmo. V prípade vychytenejších miest to však nemusí byť pravidlom.

Tancujúci mladomanželia

V prieskume som mal 4 ceny, od 150 euro do 600, priemer mierne pod 370 euro.

Catering

Pod pojem catering som spojil jedlo, nápoje (ako alkoholické, tak nealkoholické), zákusky a torty, aby som vedel porovnať čo najviac rozpočtov.

Najčastejšie sa na svadbe stretávam s nasledovným harmonogramom: banketové menu pozostávajúce z predjedla, polievky a hlavného jedla, koláčikov, neskôr teplého a studeného bufetu a torty, prípadne tort a po polnoci ešte chuťovkou v podobe kapustnice, gulášu, alebo pečeného prasaťa. Plus výslužka.

Položka catering je na svadobnom rozpočte veľmi významná. Najvyššia suma z prieskumu 5600 euro môže v prípade skromnejších svadieb prekročiť celý rozpočet aj dvojnásobne. V priemere na jedlo a pitie minuli moji známi zapojení do prieskumu skoro 3250 euro. Na osobu to v priemer vychádzalo tesne pod 50 euro.

Rozpočet svadba

Dnešným článkom sme sa preklopili cez polovicu z plánovaných článkov o rozpočte. Nabudúce vás čakajú fotografi, kamera, DJi a na koniec si necháme rôzne chuťovky ako kroje a limuzíny.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>