Záskok – náhradný svadobný fotograf

Svadba patrí k udalostiam, na ktoré chce mať človek krásne spomienky až do konca svojho života. A keď si najme profesionála, ktorý mu má spomienky zachytiť či už na fotografiách, alebo videu, nechce na poslednú chvíľu riešiť záskok. Z akéhokoľvek dôvodu.

Klienti svadobných fotografov oslovujú niekoľko mesiacov, prípadne rokov dopredu. V tom momente sa obaja zaväzujú dodržať zmluvu. Klient platí zálohu a fotograf svoje záväzok potvrdí zábezpekou, že má v prípade akýchkoľvek komplikácií z jeho strany za seba záskok.

Nezbednica

Pokračujte v čítaní článku

Prezentácia svadobného fotografa

Prezentácia je vitálnym nástrojom, bez ktorého žiaden fotograf nedokáže existovať. Je podstatná kvôli šíreniu diel fotografa, ale aj akéhokoľvek iného umelca, komunikácii s publikom a zákazníkmi a prejavom života. Prezentácia, na ktorej pravidelne nepribúdajú informácie, je aj pre google nezaujímavá.

Dnes si rozoberieme základné možnosti a vysvetlíme jednotlivé pozitíva a negatíva prezentácii. Koncentrovať sa budeme na slovenský trh, preto spomeniem len osobnú stránku, facebook, Google plus a ephoto.sk. V prípade úspechu urobím aj pokračovanie, ktoré by obsiahlo aj ostatné služby.

Nevesta portrét

Pokračujte v čítaní článku

Upršané svadobné fotenie

So začiatkom septembra sa okrem poklesu teplôt väčšinou spája aj zvýšené riziko daždivého počasia. Čím neskorší termín, tým šancu zvyšujete. Október je slnečný len výnimočne, v novembri hlavne v severnejších častiach Slovenska neprekvapí ani sneh.

Ale čo robiť, keď vonku leje vy sa vydávate/fotíte svadbu? Základom je nestresovať a pripraviť sa.

Kaviareň odraz snúbenci

Pokračujte v čítaní článku

Recenzia knihy 500 póz pro SVATEBNÍ FOTOGRAFIE

Každý fotograf by mal myslieť na dodatočné vzdelávanie. Preto som si objednal pár kníh a niektoré z nich spomeniem aj tu na blogu. Som impulzívny typ kupujúceho, dvakrát dlho nepremýšľam a preto občas stúpim vedľa.

Tak to bolo s touto várkou kníh. Okrem 500 póz pro SVATEBNÍ FOTOGRAFIE som kúpil ešte: Svadba 2013, 12 mesiacov do svadby a Historie svateb. Začnem knihou, ktorá má najviac obrázkov, najmenej textu a stojí necelých 14 euro.

500 póz pro svatební fotografie titulka Pokračujte v čítaní článku

Ako (ne)ísť na zľavový portál

Zľavové portály sa, pokiaľ nekrachujú (R.I.P. shopcity), tešia stále veľkej obľube. Osobne mám zmiešané skúsenosti so zakúpenými zľavami. Niektoré boli vynikajúce, iné zase silne podpriemerné, až nehodné ani tých pár euro. Ako je to ale s fotografmi na nich inzerujúcimi?

V ostatnej dobe sa na zľavových portáloch vyrojili “profesionálni” fotografi ako huby po daždi. Fotky detí, portrétov, glamour, dokonca aj svadieb. Všetky majú spoločné niekoľko znakov, podľa ktorých jednoducho odhalíte, že ide o amatérov.

Zľava Pokračujte v čítaní článku

Prečo sa fotografom neoplatí inzerovať na mojasvadba.sk

Portál mojasvadba.sk som dlhodobo ignoroval. Prišlo mi to neprehľadné a zbytočné. Profesionálnej rady sa tam človek málokedy dopátra a na laické mám na facebooku dosť ľudí, ktorým dôverujem.

Ale nakoľko mám pár pozitívnych skúseností zo zahraničných svadobných portálov, povedal som si, že im skúsim dať druhú šancu.

Katka a Majo LOVE Pokračujte v čítaní článku

Čo na svadbe nefotiť

Na svadbe sa často vyskytujú situácie, ktoré práve nelichotia niektorým účastníkom. Je úplne jedno, či ide o nevestu, ženícha, alebo radového hosťa, je lepšie tieto zábery ani nevytvoriť. Nie sme predsa paparazzi :) .

Klient chce vždy vyzerať skvele. A nejde len o fotografovanie svadieb. Chce si zapamätať len tie najlepšie momenty na najdôležitejší deň svôjho života. Špeciálne nevesty a svadobné mamy, ktoré sa na tento deň tešia najviac.

Ako fotografi nemôžeme sklamať a preto som pripravil zoznam hlavných úskalí našej práce.

Ženích a nevesta Pokračujte v čítaní článku

Ako odmietnuť klienta

Každý podnikateľ sa už stretol s klientom, či zákazníkom, s ktorým nechcel spolupracovať. Mohlo to byť z rôznych dôvodov, ako sú tlačenie na cenu, arogantné vystupovanie, alebo prehnané požiadavky. Niekedy mi napovie intuícia, aby som zákazku radšej nebral.

Často si človek radšej kusne do jazyka, lebo peniaze sú potrebné a na stromoch nerastú. Ale občas si musí povedať: A DOSŤ! (v duchu určite aj niečo šťavňatejšie

Ako to urobiť tak, aby ste boli pokojní, že vás klient neohovorí všade, kam príde? Ako ho presvedčiť, že mu chcete pomôcť ako sa len dá, no v tomto prípade to nejde?

Radšej knihu Pokračujte v čítaní článku

Ako sa má správať svadobný fotograf

Na svadby a rôzne akcie chodím aj bez fotoaparátu. Často si na nich všímam správanie a výzor fotografov. O obliekaní som už písal minule (Oblečenie svadobného fotografa), dnes si rozoberieme správanie.

Každému fotografovi by prospelo naštudovať si základy slušného správania sa a etikety. Viem, že slušnosť dnes nevedie rebríčky hitparád, ale čo sa týka fotografického biznisu, rozhodujú našťastie dospelí.

Kostol nevesta a ženích Pokračujte v čítaní článku