Svadobné hry – 3. Časť Metlový, alebo stoličkový tanec

Metlový a stoličkový tanec sú obľúbené svadobné hry. V podstate ide o dve variácie jednej hry. Stoličkový tanec sa často objavoval v životoch dnešných tridsiatnikov a starších, pravdepodobnej aj mladších už od čias školských výletov v prírode.

Ale poďme si predstaviť oba tance bližšie.

Metlový tanec

Metlový tanec

Podľa mňa je táto variácia pre dospelých zábavnejšia. Na parkete sa zídu svadobní hostia. Muži so ženami vytvoria nehomogénne páry a pridá sa k nim buď jeden muž, alebo žena navyše. Ten/tá dostane do rúk metlu a pustí sa hudba.

Páry tancujú pokým neprestane hrať hudba. V momente, keď nastane ticho, má prísť k výmene partnerov. Skôr však zavládne chaos a zhon.

V prípade, že s metlou tancoval muž, všetci muži musia vymeniť svoje tanečné partnerky. Tie by mali zostať stáť na mieste a nechať sa uchmatnúť novým partnerom. Samozrejme, aj pán s metlou by sa mal poponáhľať a ukoristiť si lepšiu tanečnicu.

Metlový tanec

Ten tanečník, ktorý nebol dostatočne šikovný, zdvihne metlu a pokračuje ďalšie kolo. Po odhadom 10 kolách väčšinou nastáva výmena pohlaví. Tanečník bez partnerky vojde medzi prísediacich a vyzve 2 dámy do tanca. Jednu si ponechá a druhej dá do rúk metlu. A pokračuje sa v opačnom garde.

Stoličkový tanec

Stoličkový tanec bol jednou zo spoločenských hier, ktoré sme hrávali už od mala na rôznych táboroch, školách v prírode a školských diskotékach. Jeho výhodou za mladých čias bola bezkontaktnosť medzi mladými chlapcami a dievčatami.

Do stredu parketu vytvoríme kruh zo stoličiek sedákmi von. Počet stoličiek bude o jednu nižší, než počet súťažiacich. Pustí sa hudba a všetci pekne jeden za druhým krúžia okolo stoličiek do momentu ticha.

Po stíchnutí hudby nastane podobne ako pri metlovom tanci mierny chaos a veľký zhon. Každý si bude chcieť uchmatnúť stoličku zabezpečujúcu miesto v ďalšom kole.

Metlový tanec

Takto sa pokračuje až do stavu, keď na parkete zostanú len 2 tanečníci a 1 stolička. Šikovnejší z nich dvoch vyhráva a môže sa ísť osviežiť.

Obe hry sú zábavné, obe vedia zabaviť ako zúčastnených, tak publikum. Podľa môjho názoru je na svadbu lepšou voľbou metlový, ale ak máte dostatok detí v školskom veku, zaraďte aj stoličkový pre nich.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>