Portrétne objektívy pre svadobného fotografa

Môj prehľad objektívov pre svadobného fotografa pokračujem portrétnymi objektívmi. Každý fotograf a svadobný tým dupľom, by mal vlastniť aspoň 1 „portreťák“.

Tentoraz nebudem rozdeľovať objektívy medzi DX a FX formát zrkadloviek. Pri týchto stredne dlhých ohniskách (85 až 135mm) nehrajú výhody, resp. nevýhody jednotlivých formátov veľkú úlohu.

Ženích s nevestou na schodisku

85mm

Najkratšia portrétna ohnisková vzdialenosť je medzi fotografmi veľmi obľúbená hlavne vďaka cenovej dostupnosti vysoko svetelných objektívov so svetelnosťou F1.4 a F1.8. A opäť tu máme známu dvojicu výrobcov Nikkor a Sigmu.

Svetelnosti F1.8 vládne Nikkor, nakoľko Sigma neponúka alternatívu. Dlhodobo bol najlepšou cenovo prístupnou voľbou AF Nikkor 85/1.8D, ale s príchodom novej AF-S 85/1.8G verzie sa kupovať staršiu vypláca len z bazáru.

Pri F1.4 to už začína byť zaujímavejšie. Máme tu v podstate 3 voľby, ktoré dokážu uspokojiť aj toho najnáročnejšieho fotografa.

Ženích s nevestou na moste

Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM je vynikajúca. Zo 100 bodov dostáva cca 90. Ak nie ste zaujatí voči produktom Sigma, jeho kúpu odporúčam. Jediná škvrnka – nie je súčasťou Art série a tým pádom nie je možné cez USB kalibrovať a vylepšovať objektív. Informoval som sa a zatiaľ Art verziu ani nechystajú.

AF Nikkor 85mm f/1.4D IF sa už dopredáva a ľahšie je ho nájsť v bazári, než v predajni. Výhradu mám voči rýchlosti zaostrovania, hlavne na plne otvorenej clone. Tu zaostáva aj za Sigmou. V ostrosti je ale mierne lepší, no iba mierne.

AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G najlepší, ale aj najdrahší. Podobne ako pri 35mm, je Sigma s veľmi porovnateľnými vlastnosťami za cca 60% ceny Nikkoru. V bazároch sa vyskytuje len sporadicky. Je to láska na prvé zaostrenie.

Ženích s nevestou v noci

Nikkor kedysi predával aj objektív so sveteľnosťou F1.2, ale z mne (a väčšine mojich kamarátov „nikonistov“) nepochopiteľných dôvodov ho podobne ako pri 50mm ohniskuv viac neprodukuje. Tu môžene Canonu len ticho závidieť.

105mm

Ohnisko populárne hlavne pre macro fotografiu (budem sa venovať v separé článku). Nikkor a Sigma sa držia 105mm, Tokina trošku skrátila na 100mm, Tamron dokonca až na 90mm. Aj keď by som rád spomenul Tokinu a Tamron, v tejto kategórii zase raz nedokážu držať krok s konkurenciou.

Ale späť k portrétom. Nikkor ponúka okrem štandardného portrétneho macro objektívu aj špecialitku – AF Nikkor 105/2 DC (defocus control). Tento špeciálny a zároveň špecifický objektív treba vyskúšať. Ponúka možnosť hrať sa s hĺbkou ostrosti, resp. ju posúvať pred a za bod zaostrenia.

AF-S micro Nikkor 105/2.8G VR som dlhodobo používal na portréty, no odkedy som kúpil 85/1.4, stál mi na poličke a už je v rukách nového majiteľa, ktorý ho snáď využije. Inak mu nie je čo vytknúť, možno rýchlosť zaostrenia, tú však majú všetky macro objektívy nižšiu kvôli presnosti zaostrovania na veľmi blízke objekty.

Prstienky

Novú 105mm F2.8 EX DG OS HSM Macro som neskúšal. Kedysi dávno som vlastnil verziu bez motorčeka a stabilizácie, ktorá ostrila pomaly a stačila len na macro, na portréty bolo nutné zacloniť aspoň na F4. Je o cca 100 euro lacnejšia, no neviem, či sa v tomto prípade oplatí šetriť.

135mm

Portfólio posledného klasického portrétneho ohniska je veľmi skromné. Od príchodu digitálnych fotoaparátov sa naň akosi zabudlo a posledným mohykánom je AF Nikkor 135mm f/2D DC. Podobne ako jeho kratší „brat“ ponúka unikátne možnosti a bezkonkurenčnú kvalitu, za ktoré si však Nikon nechá slušne zaplatiť.

Odporúčania

Pre fotografov s veľmi obmedzeným rozpočtom a zrkadlovkou s motorčekom v tele fotoaparátu sa možno dá odporučiť bazárový AF Nikkor 85/1.8D, ale iba ak jeho cena nepresiahne 300 euro. Ideálne za 250-270 euro. Inak určite jeho AF-S verziu, ktorú je možné zakúpiť novú od cca 440 euro.

Pokiaľ sa bojíte priepastného rozdielu v ostrosti objektívu na najviac otvorených clonách, nebojte sa. Veľký rozdiel je len v rýchlosti zaostrenia, inak za 35% dostanete 85% výkonu.

Pre stredne bohatých odporúčam Sigma 85mm f/1.4 EX DG HSM a AF-S micro Nikkor 105/2.8G VR. Je to voľba rozumu, ktorá splní všetky požiadavky.

Pre fotografa, ktorý nepozerá na ceny z každého rožka troška. :) AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G, AF-S micro Nikkor 105/2.8G VR a AF Nikkor 135mm f/2D DC. Súhrnná cena blížiaca sa k 4.000 euro však nie je nezanedbateľná.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>