Širokouhlé objektívy pre svadobného fotografa

Moje odporúčania objektívov pre svadobných fotografov začínam na širokom konci, ktorý mám asi najradšej. 18, 24 a 28 milimetrov je tak nejako “mojich”. Keď nemám nasadený portrétny objektív, fotím na svadbách najčastejšie práve širokáčom AF-S Nikkor 14-24/2.8.

Širokouhlé objektívy dokážu nie len zachytiť veľmi veľkú časť scény, ale vtiahnu pozorovateľa do deja. To je vlastnosť, pre ktorú ich miluje veľa fotografov vrátane mňa. Ale ktorý je pre svadobného fotografa najlepší?

Širokouhlé objektívy

Venovať sa budem plnoformátovým zrkadlovkám Nikon, nakoľko len s nimi mam dlhodobé skúsenosti. Na APS-C je podľa mňa ideálnou voľbou Tokina 11-16/2.8 (aj na ostatné značky fotoaparátov) a nemá veľmi zmysel rozmýšľať nad iným.

3 vlastnosti objektívov sú pre fotografa najdôležitejšie? Clonové číslo, ostrosť na plne otvorenej clone a využiteľnosť.

AF-S Nikkor 14-24/2.8 – ideálny pracant

Objektív exceluje v ostrosti aj na clone 2.8, používam ho najčastejšie pri F3.5. Pri 14milimetroch je vďaka deformácii ideálny na zábavné portréty z blízka, alebo na zachytenie scény z nadhľadu, keď hostia na parkete sformujú okolo mladomanželov kruh. Toto je presne čas pre 14mm.

Portrét širokouhlým objektívom

18mm používam na dokumentárne zábery prípravy, obradu a hostiny. Rád ním fotím mierne z podhľadu. Na 24mm zoomujem len v prípade, ak mám dostatok miesta a podstatné sa odohráva v rohoch. 18mm v nich deformuje obraz.

AF-S Nikkor 24/1.4 – vysnívaný

Mal som tú česť len dva krát, ale bola to láska na prvý omak. Nie je lacný, no hodný každé euro. Ostrý už na “plnej diere” a vďaka nízkej hĺbke ostrosti, dokáže vytvoriť nezabudnuteľné zábery. Silne odporúčam a šetrím :)

AF-S Nikkor 28/1.8 – veľa muziky za málo peňazí

Moja dočasná náhrada za vyššie spomenutú 24ku. Fotí vynikajúco a za tretinovú cenu sa naozaj oplatí. Najčastejšie ho využívam pri reportáži hostiny za horšieho osvetlenia a na clone 2.0. Vie krásne odpichnúť objekt fotenia od pozadia (fotografia nižšie je clona F3.5).

Nikkor AF-S 28/1.8G

Sigma 20/1.8 EX DG – čierny kôň?

So Sigmami mám zmiešané skúsenosti, ale kamarátov kus poriadne prekvapil. Ostrá na clone 2.0, krásny širokouhlý záber a príjemná cena. Ak máte možnosť vyskúšať viacero kusov v obchode, alebo sa nehanbíte vrátiť v sedemdňovej lehote prípadný neostrý kus kúpený z e-shopu, choďte do toho.

Odporúčanie na záver

Fotografovi bez finančných obmedzení odporúčam kúpiť ako AF-S Nikkor 14-24/2.8, tak AF-S 24/1.4. Dostane veľa muziky za veľa peňazí a ultimátny nástroj. Niečo ako rotačný guľomet spojený s plameňometom, granátometom a protilietadlovymi raketami.

Fotografovi s obmedzeným rozpočtom zase AF-S Nikkor 14-24/2.8. Poskytne vám skoro všetko, čo potrebujete, a aj na plne otvorenej clone nesklame. Áno, je to celkom slušná “pálka”, ale oplatí sa investovať.

14mm nadhľad

Fotografovi bez peňazí odporúčam šetriť a investovať. Oplatí sa vám to. Na začiatok skúste vybrať medzi AF-S Nikkor 28/1.8 a Sigma 20/1.8 EX DG. Skôr by som sa asi rozhodol pre Sigmu, aby mal možnosť pričuchnúť tomu pravému širokouhlému pocitu.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>