Rozpočet svadby – 2. Časť Ženích

V prvej časti seriálu o rozpočtoch (Rozpočet svadby – 1. Časť Nevesta) som vám priniesol náklady na oblečenie a upravenie nevesty. Dnes oblečieme ženícha.

Na začiatku tohto článku radšej uvediem, že sa jedná len o malú vzorku, 9 rozpočtov a krásna svadba sa dá urobiť aj lacnejšie, ale aj oveľa drahšie.

Ak sa vám budú moje články páčiť, skúsim urobiť väčší prieskum, možno aj s komentármi neviest a ženíchov.

Ženích

Svadobný oblek

Ženích to má veľmi ľahké. Na oblečenie mu stačí pekný oblek, kravata, košeľa a topánky. Pre veľa mužov je to štandardný pracovný odev a preto môžu oblek využiť aj neskôr.

Kvôli tomuto neodporúčam ženíchom, ak teda nechcú nejakú veľmi neštandardnú farebnú, alebo strihovú kombináciu, si oblek požičiavať. Dobrý oblek sa v šatníku uživí.

Štandardná farba na Slovensku ešte stále zostáva čierna. Pre fotografov to ideálne nie je (kvôli dynamickému rozsahu digitálnych fotoaparátov), ale vyzerá to fajn. Do popredia sa však derú aj svetlejšie krémové farby, občas sa vyskytne aj biela.

Vesta pod oblekom je na ústupe. Keď sa pozriete von, je to pochopiteľné, no podľa môjho názoru na škodu. Vesta nemusí mať farbu obleku, často sa ladí do farby šiat nevesty.

Kvalitný oblek nemusí byť drahý. Treba popozerať po výpredajoch a krajčíroch. Niektoré obchody ponúkajú prešitie oblekov z kolekcie, aby presne sadli ženíchovi. Nie je nič horšie, než ženích utopený v obleku.

Malý tip – na severe Slovenska skúste pozrieť v Poľsku, na juhozápade McArthurGlen Designer Outlet v Parndorfe, kde sa dajú obleky kúpiť od 200 euro a za cca 50 euro sa dajú upraviť na mieru.

Kúpa svadobného obleku sa podľa prieskumu pohybuje v rozpätí 200 až 700 euro.

Hnedý oblek

Kravata

Z farieb prevažuje biela, alebo kombinovaná k farbe šiat nevesty, respektíve ladiaca s vestou, ak tá nie je biela. Občas sa vyskytne žabó, ale len veľmi zriedkavo.

Čo však na svadobných kravatách, hlavne krémových a bielych často vidno, sú ornamenty a rôzne ozdôbky.

Základom je pekný uzol a správna dĺžka kravaty, hlavne ak ženích upustil od vesty. Správne uviazaná kravata by mala končiť na pracke opasku. Kúsok nad je tiež ešte v norme.

Cenovo sa kravaty pohybovali medzi 30 a 60 euro.

Košeľa

Podobne ako oblek, aj košeľa sa dá využiť po svadbe. Odporúčam každému ženíchovi mať so sebou náhradnú. V počasí, aké máme aktuálne (teploty hraničiace so 40 stupňami Celzia) radšej 3.

Drvivá väčšina (odhadom 90%) ženíchov má počas svadobného dňa bielu košeľu. Tou nikdy nič nepokazíte. Po polnočnom prezliekaní farby variujú podľa šiat nevesty tak, aby boli zladení.

Odporúčam košeľu na manžetové gombíky. Vyzerá o stupeň elegantnejšie a dodáva oblečeniu “šmrnc“ navyše.

Kvalitné košele niečo stoja. Odporúčam skúšať a vybrať pasentnú, aby na ženíchovi neplantala. Predsa len po večeri zostávajú saká na stoličkách.

Vesta

Rozpätie nákupu košieľ bolo veľké, od 15 euro po 100 euro za kus. Ak chcete košeľu na mieru, pripravte si v niektorých obchodoch až okolo 180 euro za kus.

Topánky

Celý tento článok sa mi píše dosť ťažko, nakoľko nie som žiaden módny guru. Ale snažím sa :) . Takže ak ste ešte nezaspali, máme tu topánky.

Čierna je top voľba, ale ku krémovým a bielym oblekom sa nehodia. K nim vyberajte podľa farby obleku, ideálne šedé, biele, alebo béžové.

Podľa etikety nie sú hnedé topánky určené do spoločnosti, preto ich nechajte doma, aj keď idete na svadbu ako hostia. K obleku sú vhodné len topánky na šnurovanie, žiadne mokasíny.

Ponožky by mali kopírovať farbu topánok a ich dĺžka by mala zakrývať lýtko aj v prípade preloženia nôh. Biele ponožky len na šport!

Biely oblek

A zase veľká výhoda oblečenia ženícha – topánky zostávajú aj na neskoršie používanie, napríklad v práci.

Malý tip – ak sú topánky nové, strávte v nich jeden večer týždeň pred svadbou, hoc aj v byte. Roztiahnete ich, prispôsobia sa vašej nohe, a ak by spravili otlaky, máte týždeň na zahojenie.

Cenovo priemerne minuli ženísi na topánky 85 euro.

Doplnky

Manžetové gombíky a hodinky. Tam by som to ukončil.

Rôzne náramky, retiazky, náušnice alebo prstienky nechajte milí ženísi nevestám. Pôsobí to lacno a podľa môjho názoru do 20. storočia.

Vo svojom rozpočte uviedli doplnky pre ženícha len 2 nevesty. Jedna 100 euro a druhá 150 euro.

Doplnky ženích

Nespomínal som ani úpravu vlasov, ani vizáže. Z mojich skúseností nemíňajú ženísi pred svadbou viac u kaderníka, než štandardne a oholia sa aj sami.

Ako vidíte, ženích to má oveľa, oveľa jednoduchšie. Navyše, drvivá väčšina oblečenia mu zostane aj na neskôr.

A ešte tabuľka s údajmi z prieskumu.

Rozpočet ženích

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>