Recenzia knihy 500 póz pro SVATEBNÍ FOTOGRAFIE

Každý fotograf by mal myslieť na dodatočné vzdelávanie. Preto som si objednal pár kníh a niektoré z nich spomeniem aj tu na blogu. Som impulzívny typ kupujúceho, dvakrát dlho nepremýšľam a preto občas stúpim vedľa.

Tak to bolo s touto várkou kníh. Okrem 500 póz pro SVATEBNÍ FOTOGRAFIE som kúpil ešte: Svadba 2013, 12 mesiacov do svadby a Historie svateb. Začnem knihou, ktorá má najviac obrázkov, najmenej textu a stojí necelých 14 euro.

500 póz pro svatební fotografie titulka

Kniha je štrukturovaná podľa objektu fotografovania a “rastie” s pribúdajúcimi stranami. Začína hlavou a ramenami a končí celou postavou. Ako dodatok sú na konci detailné zábery, inštruktáž k základom pózovania a niečo málo o autoroch fotografií.

Textu je tu veľmi málo. Očakával by som viac informácií, nejakú pridanú hodnotu. Kniha bez textu totižto pôsobí ako zbierka stiahnutých fotografií z internetu. A tiež nie najkvalitnejších. Niektoré pôsobia amatérsky, iné ako z deväťdesiatych rokov.

500 póz pro svatební fotografie 2

Najväčšou slabinou celej knihy sú však pózy, ktoré majú byť zároveň hlavnou náplňou. Pokiaľ človek nafotil aspoň jednu svadbu, neprinesie mu kniha nič! Viac sa mu oplatí stráviť čas na internete prehliadaním webstránok kvalitných svadobných fotografov.

Niektoré dvojstrany s desiatkou fotografií pôsobia, ako keby zobrazovali 1-2 pózy a nie 10 rôznych. Fotka nevesty s kyticou z nadhľadu, len na jednej sa nevesta usmieva, na druhej klopí oči, na tretej je nahnutý záber do diagonály. Toto nepovažujem za rôzne pózy.

500 póz pro svatební fotografie 1

Nájdu sa tu aj skvelé zábery, no aj také, ktoré zrovna nevestám nelichotia. Škoda že vydavateľstvo neoslovilo slovenských a českých fotografov a vydalo sa cestou prekladu zahraničnej publikácie.

Text o základoch pózovania je až príliš vágny. Okrem toho si to takáto kniha pýta nie na konci, ale pomedzi fotografie a konkrétnejšie písať, prečo táto póza, prečo tento uhol záberu a prečo by to inak vyznelo zle.

500 póz pro svatební fotografie 3

Odporúčanie na záver je jasné. Knihu nekupovať! Ale keby ste mali silné nutkanie, moja je na predaj :)

Obrázky som prebral zo stránok vydavateľa, http://cpres.cz

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>