Prečo sa fotografom neoplatí inzerovať na mojasvadba.sk

Portál mojasvadba.sk som dlhodobo ignoroval. Prišlo mi to neprehľadné a zbytočné. Profesionálnej rady sa tam človek málokedy dopátra a na laické mám na facebooku dosť ľudí, ktorým dôverujem.

Ale nakoľko mám pár pozitívnych skúseností zo zahraničných svadobných portálov, povedal som si, že im skúsim dať druhú šancu.

Katka a Majo LOVE

Po registrácii som si otvoril fórum a narazil na milióny príspevkov. Už tu nastáva prvý problém – stránka založená na fóre nikdy nebude profesionálnou. Stovky až tisíce názorov amatérov, ktoré si často odporujú. Však to poznáte z iných internetových diskusných fór.

Klikol som ale na sekciu Fotograf a fotografie. 996 tém. Tam sa bude fantasticky hľadať. Ešte viac ma dorazilo, že sa štandardne hľadať NEDÁ (vyhľadávanie nadradené fóru nepovažujem v 21. storočí za dostatočné)!

Je to neprehľadné a nie je k dispozícii kvalitné vyhľadávanie. Toto bude väčší fun, než som čakal :)

mojasvadba.sk neprehľadné fórum

Prebehol som niekoľkými príspevkami a povedal som si, že keď už som si dal tú námahu a zaregistroval sa (pozor na registráciu, nevyžaduje si žiadne overenie cez zadaný email!!!), ponúknem moje služby.

Áno, som si vedomý, že ako profesionál by som mal zaplatiť 10 euro mesačne, ale neurobil som to a ani neurobím. Prečo, vysvetlím neskôr.

Poslal som 3 ponuky. Hodina bola nočná, veľmi pokročilá, nečakal som nejakú skorú odpoveď. Ešte som pridal odkaz na môj článok (Prečo “toľko” stojí svadobný fotograf) do diskusie “Svadobný fotograf. Aká je primeraná cena” a šiel spať.

Hneď ráno ma prekvapil telefón, keď na ňom svietili 2 info správy o odpovediach. Fíha, 2 z 3 reagovali do pár hodín, zaujímavé. V jednej už mali fotografa, v jednej ma stále zvažujú. Not bad.

O hodinu mi zase zablikal mobil, tak reku fantázia, 3 z 3 ešte doobeda. Ale omyl. Bola to výstraha od prevádzkovateľa, že nemám svoje profesionálne služby ponúkať zadarmo (nahneval ich odkaz na blog, ktorý okamžite zmazali) a mám im platiť. Túdle.

mojasvadba.sk profesionáli fail

Lepšie som si pozrel fórum dnes doobeda a natrafil som na niekoľko vecí, prečo silne neodporúčam kvalitným fotografom platiť stránke mojasvadba.sk.

1) Počet zaregistrovaných “profesionálnych” fotografov je aktuálne 173. Po prezretí niekoľkých galérií o profesionalite všetkých nie len pochybujem, ale jej neverím.

2) Po prejdení niekoľkých tém je jasné, že cenami sa konkurovať nedá. Sú tam “profesionáli” ponúkajúci svoje služby za dumpingové ceny, niektorí dokonca zadarmo. Kvalita si zákazníka podľa mňa nájde sama.

3) Keďže je fórum neprehľadné a nedá sa v ňom kvalitne vyhľadávať, zaregistrovaných je kvantum fotografov silne variujúcej kvality, šanca na úspech je maličká.

4) Systém “rovnováhy” (nikde neuvedené, info od zaregistrovaného známeho) zabezpečuje, že dennou rotáciou si každý profesionál polepší o 1 pozíciu a prvý padne na posledné miesto. Pri 173 fotografoch budete prvý 2x ročne a drvivú väčšinu času mimo očí zákazníkov. Skoro nik nepozerá viac, než pár prvých odkazov.

5) Pokiaľ vás bude odporúčať na fóre niekto iný, napríklad vaša sesternica, ktorej ste nafotili svadbu, nemusíte platiť nič a výsledok bude ešte lepší, lebo ľudia radšej veria zákazníkom, než obchodníkom.

6) 120 euro ročne za poskytnutie niečoho pre profesionálneho fotografa zbytočného, mi príde veľa. Navyše k tomu prirátajme, že pred registráciou nie sú uvedené výhody registrácie, len (b)análne gúglacke údaje. Čísla sú to pekné, ale pre zaregistrovaného fotografa neznamenajú úspech.

Facepalm mojasvadba.sk

Po zhrnutí všetkých faktov som si povedal, že viac sa oplatí mať veľmi dobrý vzťah s klientmi a prípadne ich požiadať o pomoc pri marketingu, než platiť mojasvadba.sk

Odporúčanie na fóre je zdarma. :)

Podarilo sa mi získať údaje o návštevnosti jedného zo svadobných fotografov, ktoré prišli z portálu mojasvadba.sk. Až na jún, keď mu na web prišlo 32 ľudí, sa počty pohybovali medzi 16 a 19, čo znamená viac než 0,5 euro za návštevu. Biznis žiaden!

UPDATE 21.8.2013: Dnes mi bol bez udania dôvodu zrušený účet na mojasvadba.sk. Predpokladám, že sa k nim dostal tento článok, čiže touto cestou pozdravujem a verím, že si toto prečíta čo najviac ľudí :)

úbožiaci mojasvadba.sk

PS: Vyjadril som svoj názor a odporúčanie. Ak s ním niekto nesúhlasí, môže SLUŠNE vysvetliť prečo v diskusii.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

One thought on “Prečo sa fotografom neoplatí inzerovať na mojasvadba.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>