Overte si kvalitu, než podpíšete zmluvu

Ostatné týždne mi znova potvrdili ľudovú pravdu: “dva krát meraj a raz rež”. Pre svadby a iné udalosti, ktoré sa konajú väčšinou raz za život, sú kvalitní spolupracovníci a dodávatelia služieb veľmi podstatní.

Prečo je až tak potrebné mať osobnú skúsenosť s dodávateľom? Neplánované svadobné prekvapenia väčšinou končia katastrofou. A tá je všetko možné, len nie vítaná.

Nerád vidím nespokojných svadobčanov. Okrem toho, že sa ich nálada ukáže na fotografiách, si nezaslúžia prežiť svoj najkrajší deň, alebo najkrajší deň svojich kamarátov, či rodinných príslušníkov v strese a nasrdenosti. Deň si majú všetci užiť.

Nevesta a strom

Nedajte sa preto ovplyvniť rodinou, kamarátmi, či internetovými diskusiami. Ak máte dostatok času, dohodnite si stretnutia, skúšky a ochutnávky. Ak čas nemáte, poproste rodinu, či kamarátov s rovnakým vkusom, chuťami a nárokmi na služby, aby vás zaskočili.

Ktoré služby neradno riskovať naslepo

S fotografom a kameramanom sú najmenšie problémy pri výbere. Najpodstatnejšie sú dva faktory: ich tvorba a ich správanie pri komunikácii a stretnutí. Po osobnom stretnutí budete vedieť, či vám sadli aj po ľudskej stránke a či si vám počas svadby budú vedieť pomôcť a poradiť.

Ak by aj boli nejaké menšie problémy s fotografom, či kameramanom, svadba od nich nie je až natoľko závislá, aby si ju nemohli svadobčania užiť. To však neznamená, že by ste mali poľaviť z nárokov. Zistite si aj, či majú dohodnutý prípadný záskok.

Kameraman

Veľmi podstatní sú DJ a kapela. Referencie sú super, odporúčam však navštíviť aspoň jedno podujatie, kde hrajú. Najlepšie svadbu. Len tak zistíte, ako hrajú, ako komunikujú s publikom a či vedia zabaviť publikum k vašej spokojnosti. Nie je nič horšie, než DJ, alebo kapela, ktorý si hrá pre seba, alebo hrá falošne.

Najľahšie sa na svadbu dá dostať tak, že poprosíte DJ, či kapelníka o účasť na svadbe so skorším termínom, samozrejme po dohode s budúcimi manželmi. Nezabudnite na nejaký malý milý dar pre mladomanželov ako poďakovanie za možnosť preveriť si kvalitu dodávateľov.

Kapela

Starejší, ak s ním na vašej svadbe rátate, je tiež veľmi podstatná osoba. Mladomanželov bude sprevádzať od predpoludnia minimálne do polnočných zvykov. Preto si musíte ľudsky vyhovovať. Najpodstatnejším kritériom je zistiť, ako zvláda hraničné situácie, keď mu jeho harmonogram na niečom stroskotá.

Obsluha na hostine sa testuje asi najľahšie. Stačí do reštaurácie zájsť a objednať si. Ak máte v jednom balíku aj catering, ochutnajte svadobné menu. Variť by mal kuchár, ktorý bude prítomný aj počas svadby. Na stravu miniete počas svadby veľa peňazí a hladní hostia, čistá pohroma.

Zemiakový šalát

Ostatné služby nie sú až tak kritické. Buď ich odskúšate v predstihu, ako napríklad účes a vizáž, alebo si prácu odvedú v deň svadby pred príchodom hostí a prípadné nedostatky stíhate včasne odstrániť.

A čo ma motivovalo k tomuto odporúčaniu? Skúsenosti a pár čerstvých sťažností kamarátov, ktorých si vážim a ktorých mám rád. Boli ovplyvnení svojimi kamarátmi a rodinou, ktorí im dohadzovali “zaručene overených ľudí” a na to doplatili.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>