“Záklaďáky” pre svadobného fotografa

V minulom článku som začal pekne zoširoka (Širokouhlé objektívy pre svadobného fotografa), dnes na to ideme od základu. Ohniská 35 a 50, pri zoomoch rozpätie od 24 do 70 (16-50 pri APS-C) milimetrov.

Krása pevných svetelných objektívov spočíva v odpichnutí objektu fotenia od rozmazaného pozadia. Na ohniskách 35 a 50mm sa tento jav prejavuje výraznejšie, než pri širších. Sú perfektné napríklad na portréty celých postáv, na kostolné fotografie a hlavne na fotografie hostiny za zlého svetla.

Objektívy 24-70 35 50 Nikkor Sigma

Základné zoom objektívy sú vynikajúce najmä vtedy, keď nemá fotograf času nazvyš a akcia sa rýchlo mení. Akčná reportáž, akou je napríklad svadba, sa s použitím 1 tela fotoaparátu bez zoom objektívu fotí ťažko.

Nie je to nemožné, ale fotograf riskuje veľa uniknutých záberov. Neodporúčam pozerať po objektívoch so svetelnosťou horšou, než 2.8.

Nikon DX – zoom

Až donedávna by som na APS-C zrkadlovku s prehľadom odporučil Tamron 17-50/2.8 (XR Di-II VC). Malý, ostrý kresbou a finančne veľmi dostupný. Jeho staršiu verziu bez stabilizátora som mal spolu s Nikonom D300.

ALE! Na nebi sa objavila nová hviezda. Hviezda všetkými ospevovaná, otvárajúca nové možnosti fotografom. Áno, hovorím o novom objektíve, prvom zoome so svetelnosťou 1.8.

Sigma 18-35/1.8 DC HSM Art sa podľa recenzií vyznačuje skvelou ostrosťou už na plne otvorenej clone, ktorému nedokážu konkurovať objektívy štandardne dvojnásobne drahšie než spomínaná Sigma. Na Nikon vyjde až v septembri. Oplatí počkať a našetriť.

Malá slečna

Značka Art pri objektívoch Sigma značí kompletne nový design. Čo je pre fotografa podstatnejšie, značí to aj možnosť jemného doladenia objektívu cez Sigma USB dock a prípadne aj jedinečnú možnosť výmeny bajonetu (samozrejme za poplatok) objektívu, čo uľahčí prechod medzi systémami.

Nikon FX – zoom

Pre Nikon je aktuálne ideál “domáci” AF-S Nikkor 24-70/2.8. Objektív nekompromisnej kvality, ktorý sám vlastním. V kostole je nenahraditeľný pracant. Dokáže zachytiť nevestu spolu s hosťami a o pár sekúnd neskôr portrét kňaza, alebo plačúcej svokry.

Konkurencia však nespí a podľa šumov pripravuje Sigma na jeseň 2014 objektív rovnakého rozsahu, len o expozíciu svetelnejší (F2.0). Nechajme sa prekvapiť.

Mušky v protisvetle

Pevné objektívy – 35mm

Na FX Nikone je 35mm ohnisko veľmi príjemné pre oko, podobne ako 50mm. V rohoch už “nenaťahuje hlavy” a stále sa do scény zmestí dostatok diania. Na APS-C zrkadlovkách v podstate nahrádza 50mm ohnisko, ktoré sa považuje za oku najprirodzenejšie.

Hľadáte lacný svetelný 35mm objektív na APS.-C zrkadlovku? AF-S Nikkor 35/1.8 DX je ideálna voľba.

Z druhej ruky by sa možno ešte dalo uvažovať o AF-D Nikkor 35/2, ale tomu chýba motorček, preto nezaostruje na nižších radách zrkadloviek Nikon. Výhodou je možnosť použitia na plnoformátových (FX) Nikon zrkadlovkách.

Pre Nikon FX zase odporučím konkurenciu. Sigma 35/1.4 DG HSM Art. Za 60% ceny AF-S Nikkor 35/1.4 poskytne 100% kvality. Musím povedať, že som bol sám prekvapený, keď som ho skúšal a je na mojom zozname hneď za AF-S Nikkor 24/1.4.

Ženích a kravata

Pevné objektívy – 50mm

Tvrdý súboj medzi Nikkormi a Sigmami pokračuje aj v tejto kategórii. AF-S Nikkor 50/1.4 je však skladnejší a hlavne lacnejší, než Sigma 50/1.4 EX DG HSM, preto ho odporúčam.

Ak by vám stačila svetelnosť len 1.8, AF-S Nikkor 50/1.8 je správna voľba. Pozerať po bazárových AF-D objektívoch sa v tomto prípade neoplatí. Rozdiely v cenách sú minimálne a nové verzie sú lepšie.

Veľa užívateľov APS-C fotoaparátov používa 50mm objektív ako lacnejšiu náhradu portrétneho. Na portréty tváre ich však neodporúčam. Skreslenie mierne deformuje črty tváre. Na fotografie celej, alebo polovičnej postavy je za to perfektný.

Družičky 50mm

Odporúčanie na záver

Ako amatérom, tak aj profesionálom odporúčam zakúpiť základný zoom na ich veľkosť snímača a aspoň 50mm pevné ohnisko. Hlavne Nikkor verzie sú veľmi skladné.

Pre finančne zdatnejších s FX zrkadlovkou Nikon odporúčam AF-S Nikkor 24-70/2.8, Sigmu 35/1.4 DG HSM Art a AF-S Nikkor 50/1.4.

Techniky znalejší si všimli, že som tu nespomínal manuálne ostriace kvalitné objektívy značky Zeiss. Neopomenul som ich, lebo pomer cena/výkon/pripravenosť pre svadobného fotografa nespĺňajú. Na manuálne ostrenie proste nie je počas svadby čas.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>