Ako sa správať, aj k svadobnému fotografovi

V minulom článku (Ako sa má správať svadobný fotograf) som rozoberal správanie fotografa. Dnes vám predstavím moje odporúčania pre nevesty a ženíchov ako sa správať na svadbe a aj k fotografovi.

Nezabúdajte na to, že toto je váš deň a nikto vám do toho nemá čo kecať ani zasahovať. Ak sa náhodou na niečo zabudlo, tak sa zabudlo. Poverte niekoho z rodiny, alebo kamarátov, vy máte teraz iné povinnosti.

Bozk na pláži

Fotograf bude s vami počas celého svadobného dňa vo vašej tesnej blízkosti. Čím lepší vzťah a porozumenie, tým sa budete cítiť lepšie a na fotkách budete vyzerať krajšie. Skúste ho na ten deň pozvať “do rodiny”.

Pred svadbou

Po rozhodnutí sa pre konkrétneho fotografa a dohodnutí si podmienok, nastáva obdobie čakania, ktoré by nemalo byť úplne hluché. Fotograf sa vždy poteší dvom veciam: snúbencom, ktorí vedia, čo chcú a neboja sa mu to oznámiť a vedomiu, že všetko ide podľa plánu.

Predsvadobné konzultácie končím slovami: “Sme dohodnutí, ale keď vám niečo napadne, napíšte, alebo zavolajte”. A väčšina sa naozaj ozve. Najčastejšie sa niečo zmení v harmonograme, ktorý sme spolu pripravili. Ale pravidelne mi píšu: “Máme nápad na fotenie.” A to ma teší najviac.

U kaderníčky

Svadobný deň

Počas doobedia je dosť času na pokec. Správny fotograf vás dokáže rozosmiať a uvoľniť aj posledný kúsok stresu. Ak nie, zaberá štamperlík domácej. Nezabúdajte, zlá nálada sa ukáže na fotografiách a to nechceme.

Pred fotením aranžovaných fotografií si urobte malú pauzu na občerstvenie. Fotografovi ponúknite niečo ľahké na zjedenie a pitie, aby nebol hladný, no zároveň aby ho nebralo z ťažkého jedla do spánku. Malý tip – chutné koláčiky potešia :)

Cestou na miesto fotenia aranžovaných diskutujte o fotkách. Keď máte nejaké špeciálne želania, teraz je ten správny čas ich vysloviť.

Kytica a svokor

Ak stále nie ste 100% uvoľnení, povedzte to fotografovi. Určite vám rád ukáže fotografie a tie vás presvedčia.

Pred a počas obradu sa nezabudnite usmievať. Fotograf vás má stále v hľadáčiku a veľmi rád vám urobí krásne fotografie. Pokiaľ sa však nebudete usmievať, nebude to vôbec ľahké.

Občas sa na neusmiatych mladomanželov počas obradu usmejem sám – pomáha to. Viac krát sa mi stalo, že sa ženích s nevestou až príliš sústredili a boli zamračení.

Usmiati mladomanželia

Raz som mal ženícha bieleho ako stenu, až mu pot stekal po čele. No nevesta vysmiata od ucha k uchu. Veľa srandy vo Photoshope a našžastie sa obaja na tých fotografiách zabávali.

Cez gratulácie skúste gratulantom, ktorí nejdú na hostinu, naznačiť, nech neodbiehajú. Chýbali by na spoločnej fotke.
Na hostine môžete na fotografa celkom zabudnúť. On bude striehnuť a fotiť.

Zabezpečte mu jedlo a miesto pri jednom zo stolov s výhľadom na ten váš. V prípade posunov v harmonograme, alebo zmeny programu mu to oznámte. Ja sa snažím proaktívne pýtať, ale nie priveľa.

Mladomanželský bozk

Po svadbe

Teraz nastáva čas čakania. Ten ťažší, nakoľko sa už tešíte na zábery. Štandardný čas dodania je 1-3 týždne od svadby, ja sa snažím dodať zábery nejneskôr do 14 dní od svadby.

Na predsvadobnej konzultácii je vhodne sa na termíne dodania dohodnúť. Nehanbite sa posúriť fotografa, keď sa termín chýli ku koncu. Nie na dennej báze, stačí zavolať, alebo poslať email.

Nevesta happy

V prípade spokojnosti s fotografovými službami nezabudnite zdielať fotografie na sociálnych sieťach a fotografa ďalej odporúčať. Pre fotografa je to ten najvyšší prejav vďaky od klienta.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>