Konkurencia, alebo prečo píšem tento blog

Čoraz častejšie sa ma pýtajú moji kamaráti a známi, prečo zadarmo rozdávam rady a skúsenosti. A to nie len fotografi, ktorí to môžu považovať za zvyšovanie konkurencie.

Prečo to teda robím?

WTF

Primárne ma to baví. Baví ma písať, tvoriť, spomínať. Každý článok, každá fotografia je spojená s nejakou historkou, príbehom. Spomeniem si na veľa vecí. Tých dobrých, aj tých horších a s každým článkom mi napadne jeden až päť iných. No povedal som si, že 2 max 3 články týždenne stačia.

Už počas doktorandského ma bavilo učiť. Nebol som na študentov prísny, no chcel som ich niečo naučiť. A tento blog je tiež spôsob, akým môžem šíriť skúsenosti a znalosti tematiky. Z oboch strán, čo je prospešné ako pre snúbencov, tak pre fotografov.

Čím viac budú o fotografovaní svadieb vedieť snúbenci, tým viac si budú prácu fotografa vážiť. Často som sa stretával s názorom, že svadbu môže nafotiť aj strýko, však to nie je také ťažké. Kedysi som na to reagoval. Dnes už viem, že je to zbytočné. Možno majú naozaj šikovného strýka :)

Snúbenci a rám obrazu

Názor, že fotiť vie každý, je pravdivý. Každý vie niečo odfotiť. Ale nie každý vie nafotiť kompletnú svadbu tak, aby aj z tej najhoršej svadby zostali len pekné spomienky. To je sila fotografie. Vie izolovať krásne momenty a podať ich tak, že nikomu ani na um nepríde pátrať po tom nevydarenom.

A čím viac budú na svadbu pripravení fotografi, nie len ostrieľaní profíci, ale aj začiatočníci, tým budú vedieť odovzdať krajšie fotografie a ľudia budú šťastní. A o to predsa všetkým ide. Robiť svet krajším, lepším. Teda, snáď.

Nevychovávam si týmto konkurenciu? Verím, že áno. Ale zdravú konkurenciu, ktorá odovzdá fotografie hodné svadobného fotografa, nie cvaky nad ktorými mladomanželia zaplačú. Neraz som počul o nespokojných mladomanželoch, ktorí šetrili na nesprávnom mieste.

Malý húsenica

K tej konkurencii pridám ešte pár čísiel. Na Slovensku sa ročne zosobáši približne 25.000 párov. Pri 25 svadbách na fotografa (sezóna je od apríla do začiatku októbra) to dokáže uživiť 1.000 šikovných svadobných fotografov. V Čechách je svadieb odhadom 46.000.

Keďže sa snažím preraziť aj v Rakúsku, kde sa sobáši cez 36.000 šťastných dvojíc, niekoľko svadieb, ktoré vďaka mojím radám nafotia iní, mi neprekáža. Celkom sa uspokojím s 25-30 svadbami z aspoň 2 spomínaných trhov.

V neposlednom rade píšem aj kvôli tomu, aby som zvýšil povedomie o mne. Čiže v podstate pomáhaním iným pomáham aj sám sebe a to je na celom písaní blogu to najkrajšie.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>