Prečo “toľko” stojí svadobný fotograf

Dnes sa pustím do ďalšej veľmi ťažkej témy, ktorá snáď vnesie viac svetla do cenotvorby fotografov a pomôže ako fotografom, tak nevestám aj ženíchom.

Nakoľko máme voľný trh so všetkými jeho výhodami, aj nevýhodami, je len na fotografovi, koľko si za fotografovanie vypýta. Či sa to zdá snúbencom veľa, alebo málo, je len na ich úsudku.

Každý fotograf je podnikateľ. Či platí dane, má založenú živnosť, inú právnu formu, alebo nie. Ako podnikateľ má investičné výdavky do techniky, vzdelávania a paušálnych nákladov. Od ich výšky by malo záležať, koľko si od vás za svadbu vypýta.

St.Martins Roland & Pamela

Pokiaľ práve začal s fotografovaním, do techniky investoval rádovo stovky euro, do vzdelania ešte menej, malo by sa to odzrkadliť aj na jeho platových požiadavkách. Ak sa snúbencom jeho práca páči, nič im nebráni si takého fotografa objednať.

Netvrdím, že s veľkým talentom sa svadba nedá krásne nafotiť aj v takýchto podmienkach, ale je to vysoko nepravdepodobné. Už len na základe fyzikálnych možností lacných objektívov a fotoaparátov.

Skúsenejší fotografi, ktorí majú tisíce euro v technike, podobné hodnoty vo vzdelávaní (knihy, workshopy, prípadne maturitu alebo titul z fotografickej školy), preto nemôžu cenou konkurovať začiatočníkom. Ak im konkurujú kvalitou, je to “priekak” a radšej od nich ruky preč.

Poďme sa bližšie pozrieť na investičné náklady.

Technika

Profesionál v ideálnom prípade používa plnoformátovú zrkadlovku aspoň strednej triedy, záložný fotoaparát, radu zoomov so svetelnosťou 2.8 v celom rozsahu, niekoľko špecializovaných vysoko svetelných objektívov, macro, fisheye, prípadne tilt-shift. Netreba zabúdať na 2ks bleskov, náhradné batérie a pamäťové karty.

Ak by sme si vyskladali “peknú” zostavu s Nikonom D800, dostaneme sa na cenu prevyšujúcu 10000 euro.

Pri “najkrajšej” zostave s Nikonom D4 a záložnou D800 prekročíme poľahky 20000 euro. A to už je cena auta strednej triedy v peknej výbave.

Nikon D4

Paušálne náklady

Fotograf potrebuje aj auto, počítač, softvér, pripojenie na internet a telefón. To všetko sú náklady spojené s fotografovaním, aj keď je možné ich využívať aj na nefotografické účely.

Pri aute nižšej triedy v lepšej výbave, alebo nižšej strednej bez výbavy na leasing v hodnote 15000 euro je pri 15% akontácii (2250 euro) a dĺžke leasingu 72 mesiacov mesačná splátka bez poistenia necelých 200 euro. S poistením a rozrátaním akontácie do splátok sa dostávame k 280 až 300 euro. Je potrebné k tomu prirátať aspoň 100 euro mesačne na pohonné hmoty.

Počítač s dobrým monitorom a softvérom môže stáť medzi 1500 a 5000 euro. Ak sa rozhodnete pre produkty spoločnosti Apple a Adobe, budete k hornej hranici bližšie, než k spodnej, prípadne ju budete schopní aj prekonať. Internet a telefón povedzme 30 euro.

Pri rozrátaní nákladov na 6 rokov to vychádza na cca 7000 až 11000 euro ročne len na náklady do investície a prevádzky techniky. Dá sa argumentovať, že napríklad objektívy nezastarávajú tak rýchlo.

Ale aj tie sa kazia. A pri každej technike sú nutné rôzne servisné zásahy ako čistenie, menenie pogumovania (hlavne Nikon fláka kvalitu pogumovaných častí svojej techniky). Pri aute servisné prehliadky, nákup pneumatík, opravy opotrebovaných častí.

Auto

Vzdelávanie

Táto položka je veľmi individuálna. Cena workshopov sa pohybuje od 50 do 500 euro, v prípade zahraničných môže narásť vďaka cestovným a ubytovacím nákladom až do štvorciferných hodnôt. Bez vzdelávania sa však fotograf nemôže napredovať. Tak, ako sa študent na matematike učí nové vzorce a postupy riešenia príkladov, tak sa aj fotograf učí hľadať nové uhly a prístupy.

Veľa sa dnes dá naučiť aj online, a to je veľká výhoda. Hlavne úpravy už vyhotovených fotografií. Ale samotný proces fotografovania sa najlepšie zlepšuje v skupine. Podobne zameraní ľudia sú vo väčšine kreatívnejší pri riešení úlohy v ich obore, než samostatný jedinec.

Aj najskúsenejší fotografi organizujú workshopy, kde je ich hlavnou úlohou učiť účastníkov. No zároveň sa aj oni oboznamujú s postupmi fotenia, ktoré majú zaužívané ich zverenci. Takto sa občas aj oni naučia niečo nové, alebo sa inšpirujú použiť techniky, ktoré kedysi skúšali.

Vzdelavanie

Ostatné náklady

Okrem investícií do techniky a vzdelávania sa musí fotograf aj obliecť, obuť, platí reklamu, chodí na svadobné veľtrhy, kde rozdáva darčekové balíčky. Pokiaľ používa zábleskové svetlá, alebo odrazku, platí si aj asistenta.

Taktiež je veľmi ťažké rozpočítať náklady na tieto položky, nakoľko môžu veľmi variovať a sú individuálne pre každého fotografa individuálne.

Záver

Po veľmi vyčerpávajúcom popise nákladov na drobné v položkách, kde to bolo možné, sa dostávame do roviny, keď väčšina mojich známych hovorí, že mám drahé hobby. Nakoľko sa fotografovaním živím, musím z drahého hobby urobiť aspoň mierne zárobkovú činnosť.

Pri nákladoch na spodnej hranici spomínaných a 6 mesačnej svadobnej sezóne je nereálne prežiť, pokiaľ fotograf nezarobí aspoň 2000 euro mesačne. Resp. je to možné, pokiaľ má staršie auto, staršiu techniku a fotí aj zákazky, ktoré by v ideálnom prípade odmietal, nakoľko sa chce špecializovať povedzme na svadby, portréty a eventovú fotografiu.

Preto, milí snúbenci, keď ste ochotní zaplatiť 500, 600, prípadne viac euro za požičanie svadobných šiat, skúste si porovnať ich hodnotu s hodnotou fotografií, ktoré vám váš najdôležitejší deň budú pripomínať do konca života.

 

Nanešťastie som bol nútený zmazať časť diskusie. Chcem, aby tento blog zostal o svadbach a ich fotografovaní. Zastávam pluralitu názorov, pokiaľ to neskĺzne do roviny, keď si niekto potrebuje vyventilovať svoje osobné problémy. Dopredu ďakujem za pochopenie.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail