Fotoaparát na svadbu časť 2. – Nikon FX

V minulom článku (Fotoaparát na svadbu časť 1. – Nikon DX) sme si predstavili “tie lacnejšie” Nikon zrkadlovky.

Dnes vám odporučím niečo drahšie. Ponuka plnoformátových zrkadloviek, nazývaných Nikon FX so senzorom veľkosti cca 36x24mm, podobným 35mm kinofilmu.

Najlacnejším zástupcom triedy FX je Nikon D600. Tento model ako primárny prístroj svadobného fotografa neodporúčam. Rýchlosť ostrenia je často nedostatočná a ľahko sa môže stať, že fotograf prepásne neopakovateľné momenty.

Nikon D600

Nikon D700 je síce starším modelom, ale vďaka senzoru z Nikonu D3 a presnému ostreniu je stále veľmi vhodný na fotenie svadieb. Sám som ním nafotil veľa svadieb a akcií a môžem ho len a len odporučiť.

Stavbou vychádza z D300 s ktorým zdieľa aj možnosť využitia battery gripu MB-D10. D700 bola prvou cenovo dostupnou plnoformátovou zrkadlovkou od Nikonu. Canon mal už skôr svoj 5D.

Nikon D700

Nástupcom legendárnej D700, ktorá priniesla v Nikone plnoformátovú revolúciu je D800. Nie je však jej plnohodnotnou náhradou. Nikon D800 svojim 36 megapixelmi a neskutočnými detailami skôr konkuruje stredoformátovým prístrojom za desiatky tisíc euro, než reportážne ladenej D700.

Na svadbe je ideálnym prístrojom na aranžované fotenie, ale nestratí sa ani počas zvyšku dňa. Odporúčam však používať nižšie rozlíšenie na reportážne zábery, alebo si zaobstarať veľmi výkonný počítač.

Nikon D800

Top trieda Nikonov D3/D3s/D3x/D4 je najlepšou, ale zároveň najdrahšou voľbou. Prístrojom nie je čo vytknúť, všetky potrebné voľby sú dostupné cez gombíky na tele a vďaka vstavanému vertikálnemu gripu a veľkokapacitnej batérii nie je problém nafotiť 2500 až 3000 záberov.

Nikon D3s

D3 bol prvý plnoformátový fotoaparát Nikon. Rok na to bol predstavený D3x s 24 megapixelmi navrhnutý do ateliéru. Ale nestratí sa ani v teréne. Sám vlastním D3s a aj tých pár momentov, kde D700 mierne zaváhala, tento fotoaparát zvláda neomylne.

A D4? O ňom sníva každý “nikonista” od momentu, keď ho oznámili.

Nikon D4

Ak ste šťastným majiteľom fotoaparátu Nikon rady FX, máte najlepší predpoklad na zvládnutie svadobnej reportáže. V nasledujúcom článku začneme rozoberať jednotlivé typy objektívov.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

2 thoughts on “Fotoaparát na svadbu časť 2. – Nikon FX

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>