Čo na svadbe nefotiť

Na svadbe sa často vyskytujú situácie, ktoré práve nelichotia niektorým účastníkom. Je úplne jedno, či ide o nevestu, ženícha, alebo radového hosťa, je lepšie tieto zábery ani nevytvoriť. Nie sme predsa paparazzi :) .

Klient chce vždy vyzerať skvele. A nejde len o fotografovanie svadieb. Chce si zapamätať len tie najlepšie momenty na najdôležitejší deň svôjho života. Špeciálne nevesty a svadobné mamy, ktoré sa na tento deň tešia najviac.

Ako fotografi nemôžeme sklamať a preto som pripravil zoznam hlavných úskalí našej práce.

Ženích a nevesta

Prezliekanie

Tabu by mali byť všetky fotografie odhaľujúce viac, než je bežné. Z vlastnej skúsenosti a zo skúseností kamarátov odporúčam – nefotiť! Nie je nič horšie, než nasrdený klient. A verte, že ženích by nasrdený bol.

V takomto momente je namieste odvrátiť zrak a zachovať 100% diskrétnosť a profesionalitu. Prípadne sa spýtať, či nemáte chvíľu počkať vonku. Akékoľvek narážky sú tiež neprípustné.

Podobne u ženícha – pokiaľ nemá aspoň zahalené intímne miesta, neodporúčam fotiť.

Obliekanie

Jedenie

Jednou z mojich zásad je nefotiť počas jedenia. Hovorím to každým snúbencom dopredu. Nafotím, ako jeden druhého kŕmia a potom až keď hostia dojedia. Mne osobne je nepríjemné, keď ma počas večere niekto fotí. K jedlu patrí pokoj.

Výnimkou je konzumácia torty, prípadne zákuskov, kde ak o vás fotografovaná osoba vie, často aj rada zapózuje, zavtipkuje. Takéto zábery sú príjemným spetrením. No fotiť, ako sa strýko z otcovej strany tlačí schnitzlom, to nikoho nezaujíma.

Papá zákusok

Opitý ženích

Tak, ako ženích nerád vidí fotografie nevesty viac odhalené, než je dobré, aj nevesta nerada spomína na svadobnú noc, počas ktorej sa ženích opil. Ak sa to už stalo, možno jednu fotku, ako spí, ale určite nie viac. Dôkazový materiál v tomto prípade radšej spáliť pre pokoj v rodine.

Zažil som už aj takú svadbu, kde sa opila komplet celá ženíchova partia. Nevesta bola vtedy vytočená do maxima, prvý tanec viedla radšej ona a krátko po jedenástej sme ženícha ukladali spať v mladomanželskom apartmáne. Na gauč.

Spachtoš

Konflikty

Svadba má byť hlavne o zábave a šťastí mladomanželov. Niekedy sa však vyskytnú faktory, ktoré ho narušia. Môže ísť o žiarlivostné scény, bitku, alebo len obyčajné vyhrotené nedorozumenie.

Takéto momenty nie sú pre mladomanželov spomienkami, ktoré chcú zvečnené v počítači, alebo na papieri.

Uhorky v ponožkách

Fotografie na hrane

Občas sa stane, že fotografie, ktoré by ste štandardne nerobili, od vás žiadajú mladomanželia, alebo hostia. Pri aranžovanom fotení odo mňa vtedy ešte snúbenci chceli, aby fotografia pôsobila dojmom zachytávajúcim sex. Fotografia našťastie vyšla celkom pekne, ale ľahko to môže skĺznuť do vulgárneho nevkusu.

Na inej svadbe ma zavolali fotiť na toaletu, kde nevesta sedela s tortovými šatami na toalete. Bol to veľmi zábavný pohľad a vďaka objemu šiat a výstuží, nebolo toaletu ani vidno. Viackrát som fotil na toaletách úpravy vlasov alebo pózovanie pred veľkým zrkadlom.

Opití hostia tiež spadajú do kategórie svadobných fotografií na hrane. Za väčšinou opitých hostí stojí nasrdená partnerka. V Rakúsku na jednej rakúsko-maďarskej svadbe si ženíchov otec roztrhol košeľu a pobehoval tam ako tarzan. Ženích ma vtedy poprosil, nech tie fotky radšej vymažem.

Hore bez

Na inej svadbe zase kurizoval jeden opitý hosť priateľke iného, tiež opitého, ktorý bol s parťákmi opodiaľ. Keďže som nebol oboznámený so situáciou, moja fotografia vyvolala po dodaní mierne napätie medzi zainteresovanými mužmi.

Vaša práca je vašou reklamou. V dnešnom internetom prepojenom svete môžu zlé fotografie zo svadby narobiť veľa škody. A pošramotená povesť sa oveľa ťažšie napráva, než sa budovala.

PS: všetky fotografie v tomto článku sú len ILUSTRAČNÉ a nemajú priamu spojitosť s tou, ktorou svadbou.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>