Cena za služby svadobného fotografa

Táto téma bude určite zaujímať ako nevesty, tak fotografov. Koľko to ten Karol pýta? A je to veľa, či málo, či tak akurát? Je čas vyložiť karty na stôl.

Na začiatok sa priznám. V zahraničí si pýtam za fotenie svadby viac. Asi o 50% viac, než na Slovensku. Cenu som prispôsobil kúpyschopnosti obyvateľstva. Stále som tam však lacnejší, než porovnateľne kvalitní domáci fotografi.

Nevesta a ženích vo vani

Koľko je málo?

Na trhu služieb v otvorenej saturovanej ekonomike nejestvuje pojem málo. A teraz to preložím Na preplnenom trhu (profesionálnych fotografov na Slovensku na meter štvorcový predbiehajú len profesionálne modelky) vždy viete nájsť niekoho, kto vám službu poskytne zadarmo.

Kvalitné služby však nikdy nie sú zadarmo. Ak za ne neplatíte finančne, určite nejako zaplatíte. V najhoršom prípade zaplatíte zničenými spomienkami z najdôležitejšieho dňa vášho života, ak sa zveríte do rúk amatéra.

V zahraničí je to väčšinou inak. Povolania a remeslá sú priamo napojené na štúdium, ktoré im musí predchádzať. To zaručí minimálnu profesionálnu úroveň založenú na teoretických a praktických skúsenostiach. Navyše existujú cechy a profesijné združenia, ktoré garantujú kvalitu služieb svojich členov.

Koľko je veľa?

Podobne ako málo, tak aj veľa je abstraktný pojem. Veľa pre vás môže byť málo pre iného a pre svadobného fotografa je podstatná len jedna vec – aby sa vedel prácou uživiť. Niektorí radšej nafotia jednu svadbu mesačne za 1500 euro, iní štyri po 300 euro.

Koľko je veľa pre vás, si však určiť viete. Zrátajte si všetky náklady na svadbu a skúste urobiť malé porovnávanie úžitku. Malý tip odo mňa – ak ste ochotní dať za prenájom šiat viac, než za fotografa, môže sa ľahko stať, že ich krásu nebudete mať možnosť neskôr plne vychutnať.

Na móle

Aké sú ceny za celodenné fotografovanie

Na Slovensku je rozpätie veľmi široké. Sú samozvaní profesionáli, ktorí si za svadbu vypýtajú 150 euro, ale aj 500 euro. A sú ozajstní profesionáli, ktorí si pýtajú 400, ale aj 1500 euro za svadbu. A tu sa bavíme len o cene práce, bez vytlačených fotografií, albumov, fotokníh a dodatočných nákladov (cesta a ubytovanie).

Väčšina fotografov ponúka aj skrátené balíky služieb, napríklad len aranžované fotenie a obrad, alebo od príprav do prvého tanca. No pri tých najvychytenejších musíte rátať s tým, že uprednostňujú klientov s požiadavkami na celodenné fotografovanie svadby. Nebojte sa však, že by vám termín zrušili. Keď sa už dohodnete, je termín na 100% váš.

Slovo na záver

Podobne ako by ste vy nešli pracovať pod určitú platovú hranicu, si musí aj fotograf určiť svoju cenu. Mala by odrážať skúsenosti, vzdelanie a investície do techniky. Či je primeraná, to je na jeho uvážení. Vy máte možnosť hľadať inde.

Náklady však môžete znížiť napríklad výberom lokálnych dodávateľov služieb a to nie len fotografických. Cestovné náhrady a ubytovanie totiž môžu v hraničných prípadoch prekročiť 25% ceny za služby svadobného fotografa.

A aby som ukojil zvedavosť, za celodenné fotografovanie si pýtam cenu prijateľnú :)

FacebookGoogle+LinkedInTwitterStumbleUponPinterestEmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>